Drita Shundi-Siliqi – Midis Detyrimeve të Jetës!

Nga Marsida T. Najdeni13 dhjetor 2021 Të bubrroj (zbuloj) për familjen Shundi e kam gjithmonë kënaqsi vetiake. Një familje shekullore e Tiranës, e cila përpos arritjeve të saja familjare, i dhuroi Shqipërisë dhe Tiranës shumë. Besimtarë të mirë, patriotë të ndershëm, intelektualë të formuar, bamirbërës të palodhur, tregtarë biramil; por, edhe sportdashës dhe artdashës. Kështu... Continue Reading →

Propaganda kuqe anti tironse.

Nga Marsida T Najdeni 19 prill 2021 - Vakt zgjedhjesh. Kur erdhën pushtuesit e kuq në 1944 në Tironë nxorrën teorinë se tironsit ishim pijanecë, pra shpirtin bujar dhe me jetu si qefli, e transformuan në pijanec. Nuk di asnji nga gjyshërit e mi, si nga nona a nga baba, t'ishin pijanec, as e kanë... Continue Reading →

Dr. Jakov Hobdari 1865

Dr. Jakov Hobdari lindi në vitin 1865 siç njihej asokohe nga populli në mëhallen e Hobdarve, sot Hotel Tirana Internacional. Familja Hobdari është nga familjet më të njohura dhe të respektuara të komunitetit orthodoks të Tiranës. Një familje bamirbërëse ku listohen në Kodikun e Kishës Orthodokse të Tiranës prej shek 18. Dr. Hobdari i kreu... Continue Reading →

43 vite sot pa Fiqri Llagamin.

Sot bëhen 43 vite nga vrasja e gazetarit! Nga Marsida T. Najdeni 17 dhjetor 2021 Figura e Fiqri Llagamit mbetet e dashur për mua. Gazetar profesionist i orëve të para, të tillë formimi profesional gazetaresk Shqipëria i kishte me gishta. Në piedestalin e Gjergj Bubanit vetëm një publicist i rrangut të Fiqriut mund të përmendet.... Continue Reading →

Malit të Dajtit

Nga Marsida T. NajdeniVerë 2021 U çojsha pri krivati dilsha m'oborrpri nohis sate fllad i freskët.Moli Dajtit përkarshimirmjes ma bojte përdit.Si u gdhine zotnia jote?Kalofsh bukur goca jeme!Ene i dite qetër bashk me ty,falimnerit pereni për ksi bukurish.A mre Dajt sa i gjigand ishenoltmadhnia jote na dhuroi jetën.Na shoqnove e na rrite s'na u dave... Continue Reading →

Parajsa në këmbët e Nonës.

Nga Marsida T. Najdeni 24 nëntor 2021 Tironsja Mejreme Tagani Kaceli u lind zonjë dhe vdiq po zonjë paçka internimit në Skrapar prej vitit 1951 e deri 1990. Pa bërë kurrfarë gabimi përse ishte martuar me një tregtar e zotni si Jonuz Kaceli. Atje ku e ve, me burrë të pushkatuar, u detyrua të përballonte... Continue Reading →

Kur dy zemra dashurohen…

KUR DY ZEMRA DASHUROHEN!nga Marsida T. Najdeni17 nëntor 2021 Nuk e di përse sa herë mendoj për çiftin Sakiqi, Akil Sakiqin dhe Nevrez Këlliçin, më kujtohet kënga e të madhit Muharrem Gurra… "Kur dy zemra dashurohen njëra tjetrën e kërkojnë. Zogjt e qiellit nuk menohen s'bashku çerdhen kur nërtojn." E pra dhe çifti Sakiqi u... Continue Reading →

Rustem Petrela (4 shkurt 1875)

Nga Marsida T. Najdeni 14 nëntor 2021 Tregtari tironas u përzu nga vila e tij në moshën 70 e kusur vjeçare prej pushtuesve të kuq. Prandaj kur kopilat e sistemit festojnë 17 nëntorin e “çlirimit” të Tiranës kini edukatën të kuptoni dhe mësoni se ai ishte pushtim. Një shembull i mijra keqtrajtimeve, vrasjeve dhe hajdutërisë... Continue Reading →

Adelina Sejdini

“Adelinë”me turp nga Marsida T. Najdeni13 nëntor 2021 Emri yt do të thotë fisnike,e tillë linde, e tillë jetove.Luajtën me dinjitetin tënd,palaçot e brigjeve përballë. Viktimë e djajve halabakë,me gjakun tënd xhepat frynë.Por, ti trimneshë e dlirsisë,djallit kurrë si dhe kontratë. Trupin ta gjymtuan vampirët,shpirtin ta pranuan engjëjt.Neve na le të jetojmë me turpin,teksa me... Continue Reading →

Blog at WordPress.com.

Up ↑