Route 128

E si mos munesh t’besosh nër ty, o pereni?! Terrn e natës ku vallzojn yjet e kthen n’hare të ditës. Atje ku s’shkel dora njeriut mëkatar kupton me veten se grimc e botës je. Sa mir osht naiher me u ni vogëlsin, se t’heq çdo tangërllik mendjelehtsie. Si me e kuptu kët’ pabesi kur kto... Continue Reading →

I pushkatuar, ende pa varr, Mahmut (Tut) Mëniku.

4 korrik 2021 Nga Marsida T. Najdeni Tuti lindi në një familje të hershme qytetare tiranase. Familja Mëniku ka nxjerrë figura të historisë shqiptare në fusha të ndryshme, ndër ta dhe publicistin e mirënjohur dhe ish kryetarin e Bashkisë Halil Mënikun. Mahmut (Tut) Mëniku gjithësesi ishte një tregtar i kohës, i cili e filloi dhe... Continue Reading →

Duke gjurmuar Ibrahim Farkën.

23 mars 2020 Nga Marsida T. Najdeni Djali i madh i familjes Farka, zoti Ibrahim Farka, lindi më 13 mars 1907 në Tiranë në një familje ku mbizotëronte harmonia dhe dashuria. Dashuria karshi atdheut tënd fillon pikërisht aty tek skalitja e dashurisë për familjen, pastaj mëhallën, qytetin dhe vjen duke u zgjeruar kjo frymë dashamirëse... Continue Reading →

Mazokizmi dhe vdekja e një kombi të vogël.

28 qershor 2021 Nga Marsida T. Najdeni _____ Na pëlqen dhuna, duam vrastarinë. Na tërheq babzia, duam hajdutërinë. Na josh fasada, s’duam bukurinë. Kënaqemi me rrena, nuk duam vërtetësi. Na pëlqen pasuria pa punuar një ditë. Vlerësojmë rryshfetin, nuk duam drejtësi. Marrim jetë njerëzish kur punojnë me ndershmëri. . Një jetë vlen sa një shezlong,... Continue Reading →

Hajria – Ija puntore me merhamon…

Nga Marsida T. Najdeni 8 mars 2020 Ijet tona t'urta e puntore. Ijet tona goj omla e t'quta. Ijet tona bujare e vec t'qeshuna. Ijet tona t'vujtuna e krenare. Ijet tona me merhamon t'bardh si bora. Ijet tona qi si bon keq njeriu. Ijet tona qi pritën e përcollën t'gjith dyrnjon. Ijet tona t'gatimit e... Continue Reading →

Seit Toptani – çelsi i Lidhjes së Prizrenit

Nga Marsida T. Najdeni 10 qershor 2021 Janë mësu tironsit që historia t’i lei jasht, për shumë arsye që dihen tashmë, e që i kam përsërit. Dashje padashje ky mentalitet harrues karshi figurave tironse është transmetuar dhe tek brezat e sotëm, prej të cilëve kulturalisht e profesionalisht unë kam mësuar dhe jam falenderuese. E megjithatë,... Continue Reading →

Punët e këqia të shejtanit bëhen natën!

Nga Marsida T. Najdeni 19 maj 2020 Vriti historinë një qyteti, bëje si të pavlerë, paraqite si pa histori sepse kështu pasurohen oligarkët e 80 vjeçarit. Kjo gjëmë mbi Tiranën ka dekada që përsëritet. Filloi në 1944 dhe vazhdon ende në 2020. Prishën Xhaminë e Vjetër, Pazarin e Vjetër, qindra dyqane, 3 kishat katolike, kishat... Continue Reading →

Dy gocat që ka Tirona

Nga Marsida T. Najdeni 18 maj 2021 Dy gocat që ka Tironasherbetlie, muhabetçie.T’bukra - t’mira me kunora,sy e vetull shkru me dor. Nuk bojn shamotE nuk përzijn dynjon.Jon të nershme pamuk për shpirtin.Lum kush i njef se ka ç’mëso. Dy gocat që ka TironaNuk i gje me asi ven.Të bojn për vetese jon të quta,... Continue Reading →

Faleminderit, Refik Toptani!

14 nëntor 2020 Nga Marsida T. Najdeni Dua të më përmendni emrin e ndonjë pareliu a parelie në Shqipëri sot, i cili/e cila është gati të shkri pasurinë e tij për komb e atdhe? Kërkush! Refik Toptani ka dalë në këtë foto të Kel Marubit i raskapitur mbasi i dha bashkatdhetarëve të tij gjithçka. Kjo... Continue Reading →

Blog at WordPress.com.

Up ↑