“Aheng Tironas”

“Aheng Tironas”Nga Marsida T Najdeni26 Janar 2021***teksa prisja tek doktori.Melodi e erës DajtitZanofill e merhamonitRronj e fis qeleshe bardhaMush shpiat me caraca.Aheng tironas, perl BallkaniOmël e but, pa shamotShtrut - me qef e me lezet Dor mas dore trashëgu.Valle dyshe e vallja pipzaveNapolonin bashk me zylet Çohen gocat tërheqin komënBukurit e ksaj Tirone. Oh... ça... Continue Reading →

“Moni” dhe “Madiba”

“Moni” dhe “Madiba” nga Marsida T. Najdeni 10 maj 2021 Për mua këta dy burra janë aq të përafërt. Shumë nga ju do t’habiteni kur të shikoni këto dy legjenda nga skaje e kultura të kundërta bashkë, por unë tek këta dy heronj shoh shkrirjen dhe ngjashmëritë e tyre. Osman Kazazi shumë herë i referohen... Continue Reading →

Tirona realitetit.

Nga Marsida T. Najdeni3 maj 2021O Tiron, Tirona modhe,sa kujtime ma zemra ime.O Tiron, Tirona fitores,kallare kuqt xhap çi bone. O Tiron, Tirona bekume,me goca kajmoklie sherbetlie.O Tiron, Tirona madhnushme,mush me çuna gushpëlluma. O Tiron, Tirona identitetit,brez mas brezi bardhebluja.O Tiron, Tirona e rronjve,ka shpirti sun e shkulni. O Tiron, Tirona e momës,fjalt e mençme... Continue Reading →

Njerzillikun mos e tjetërso.

Duje vllain, duje babën,Mos ja ki me hile mikut.Thuje llafin e omëlMos e boj gjuhën shpuz. Mos maj inot gjatPajtimi o për të njallmit.Se kjo jetë duhet jetuPranej vetllat mai gëzum. Mos u vronjt e mos u nxiDo kesh kohë m’përjetsi.Në këtë bot me dillT’ka vu perenia me shiju. Duje motrën, duje nonën,Amanetet mos t’i... Continue Reading →

31 Thika

31 ThikaNga Marsida T. Najdeni21 mars 2021Burra me thika, fiks si përbindësha,vrasin nënat e mira, lënë fëmi jetima.Punë e koklavitur, ekonomi e zaptuar,me barkun bosh, shpresën lajnë me lot.Burra që barku fëmrës rriti,shpërblejnë jetën me thika.Thika kafshërie, larë me gjak rinie.Rini e harruar, krejt e shpërdoruar.Shumzojnë jetën me zero,e ardhme e fshirë, këputur si fitil.Ndalni... Continue Reading →

Mëshirim!

27 mars 2021Marsida T. NajdeniSa shum ju du tironsit e mi. Me merret fryma kur ndjej gjith dashnin qe kom per ju. Ndjej per tironsit e mi dhimjen qe le vdekja e nones ke nji fmi. Aq shum meshirohem me ju, vuj me ju, dashurohem me ju, jetoj me ju. Du tironsit e nershem, ato... Continue Reading →

Koma e Shejtonit

Koma e shejtonitNga Marsida T. Najdeni25 Brymuur (nandor) 2020 Deka si s’ju raO tafmoxhi firauni.Nuk ju dhim kurgjoO kriminela t’merhumit. A kishit sy me paA gur në zemën.Si ju a boni meniaSi ju a boni dora. Na privut venlindjenNa vodhët kujtimet.Na lat jetimaNa i morët t’gjitha. Tirona qe e popllitU bo e asnjonit.Qysh se fitoi... Continue Reading →

Xhokë

XHOKË Nga Marsida T. Najdeni2 dhjetor 2020 xhokë e mesit t'Shqipnisu veshç ti n'përjetsi.qeleshet faqebardhatë bojn gjithnji shoqni. rronjët mban mbi supetrimnin e burrave ngre pesh.hidhnin e Skënderbeute vujn danoçat përher. që ditën se na lavishet xhoka në kujtim.xhufkat jan lot e djelmnise zeza zemnat e brengume. amanetet nuk i harrojmnandorin e par festojm.xhoka e... Continue Reading →

Blog at WordPress.com.

Up ↑